Нюанси роботи в Польщі з Картою Поляка

Про те, що Карта поляка - це зручний інструмент для легалізації в Польщі знають практично всі, хто цікавиться даною темою. Ми багато і детально розповідаємо про права і можливості, які дає карта, а також про способи її отримання.

Стати володарем жаданого документа зовсім непросто - потрібно підтвердити коріння, довести свою приналежність до цього народу, підтвердити знання мови, культури, історії і т.д. Однак, судячи з питань від наших читачів, які не менше проблем виникає і у тих, хто картою вже володіє.

Чи можна працювати в Польщі з Картою Поляка?

Можна, і про це точно говорить пп.1 п.1 ст.6 USTAWA z dnia 7 września 2007 r. o Karcie Polaka (Закон про Карту поляка). Так в чому ж труднощі? Може, на цьому і закінчити матеріал, мовляв, працювати можна без дозволу? Не все так просто.

Щоб працювати не дистанційно методом потрібно потрапити в країну. Логічно? Чи дає Карта поляка можливість перетину кордону? Ні!

Які права не надає цей документ?

Ймовірно, це питання звучить трохи наївно, тому що відсутні права можна перераховувати роками. Але ми з вами розумні люди, тому розуміємо, що мова йде саме про можливості, пов'язаних з перебуванням і роботою.

Що можуть власники Карт Поляка ми докладно розглянули в цьому матеріалі. Які ж функції їм не доступні, без отримання додаткових документів? Карта поляка не дає права:

  • В'їжджати на територію Польщі.
  • Перебувати в РП.
  • Отримувати цивільні права в Польщі.

Тобто працювати без дозволу право є, а в'їхати тільки по Карті поляка можна. Нонсенс? Не зовсім.

Карта поляка дає право на безкоштовне отримання візи відповідного типу, яка може бути видана на рік і не має коридорів.
Досить отримати таку візу, в'їхати в країну, і для подальшого працевлаштування не знадобиться більше нічого, крім обопільного бажання працівника і роботодавця.

Чи можна українцям працювати з КП по безвізу?

Таке питання що ніколи раніше не виникало. Для російськомовних і україномовних неофіційних джерел все було очевидно - працювати можна. Але з певного моменту польські (так само неофіційні) джерела в один голос стали запевняти, що працевлаштування з Картою поляка можливо тільки з візою і ніяк інакше.

Так як офіційні джерела з цього приводу мовчать, розбиратися довелося експертам «TRYDES». У чому побачили проблеми польські джерела?

Вони, посилаючись на Закон про іноземців, заявляють, що підставою для виїзду і перебування в країні у власників Карти поляка є спеціальна віза або дозвіл на проживання, виданий на її основі.

Це так, але хіба наявність одних прав може позбавити людину інших? Ні, по крайней мере в контексті нашого розгляду - не може. І право отримати спеціальну візу по Карті поляка не позбавляє українців права безвізового в'їзду, а маючи законне перебування в Польщі, що розглядаються особи працювати можуть без додаткових дозволів.

Основним підтвердженням правильності цього факту є:

  • Уже згаданий підпункт Закону про Карту поляка (пп.1 п.1 art.6). Карта поляка дає право працювати без дозволу на умовах, зазначених у відповідному пункті, Закону про ринок праці (Ustawie z dnia 20 kwietnia 2004 r. O promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).
  • Закон про ринок праці однозначно встановлює, що від обов'язку отримувати дозвіл на роботу звільняються іноземці [...] володіють Картою поляка (пп.6 п.2 art.87).


На цьому питання можна вважати закритим:

  • Володарі Карти поляка має право працювати без додаткового дозволу при будь-якому із способів законного перебування в Польщі, в т.ч. і по «безвізу».
  • Робота в інших країнах Європи за Карткою Поляка

Права, що отримується власниками Карти поляка, поширюються тільки на територію РП. Ніяких можливостей безпосередньо карта в інших країнах ЄС не дає.

Чому з Картою Поляка простіше знайти вакансію?

Чому мати Карту поляка вигідно іноземцю - очевидно. Але чим вона допоможе знайти роботу швидше і краще? Навіщо роботодавцю зв'язуватися з такими іноземцями, і чому вони віддають їм перевагу?

Основних причин три:

  1. Дефіцит робочих місць. Цей факт прямо не відноситься до Карту поляка, але показує навіщо взагалі беруть на роботу іноземців.
  2. Знання мови. Володарі КП проходили співбесіду і підтверджували, в тому числі, знання мови. Очевидно, що соціалізація таких іноземців пройде легше.
  3. Відсутність дозволів на роботу. Звичайно, це в першу чергу права самих працівників, але будь-який вид такого дозволу (освядчення, зезволення) отримує (оформляє) роботодавець. Це витрати часу і коштів, які не доведеться нести володаря КП.

Все це змушує роботодавців надати перевагу іноземців з Картою поляка, а значить працевлаштуватися їм значно простіше, а умови праці можуть бути краще.

Способи подальшої легалізації

Мати Карту поляка можна нескінченно довго, раз в 10 років змінюючи пластик. Можна і працювати весь цей час, раз на рік отримуючи нову візу.

Бажають перебратися в Польщі на ПМЖ можуть змінити свій статус. Є можливість отримати Карту став побиту на підставі Карти Поляка (дозвіл на поселення, постійний вид на проживання).

На підставі стало побиту, отриманого по Карті поляка, через рік безперервного перебування можна претендувати на громадянство Польщі.

Висновок

Ми з вами розібрали ще один важливий нюанс життя в Польщі. Тепер у вас є інформація, коли і як можна працювати по Карті поляка, а особливо складні випадки підтверджені законами. Якщо виникнуть питання у роботодавця, завжди можна послатися на зазначені нормативні акти і підтвердити свої права.